Prilagodba djeteta u vrtiću

Kako bi Vam olakšali dolazak djeteta u novu sredinu napisali smo neke smjernice da djecu što bolje pripremite.

 

Djeca, a pogotovo mlađa, ponekad imaju teškoće u prilagođavanja u vrtiću. Važno je da dijete postupno priviknete na povremena odvajanja. Inicijalni razgovori su nam bili važni kako bi skupili što više informacija i pomogli vam za daljnji boravak djeteta u vrtiću.

 

Također u prvim tjednima rada imat ćemo roditeljski sastanak te će Vas odgojitelji uputiti u daljnju proceduru i opisati kako će otprilike izgledati boravak djeteta u vrtiću. Vrlo često, zna se dogoditi „regresija“ tj. korak unatrag u razvoju, koja roditelje zabrinjava i stoga vas upozoravamo ako dođe do toga. Česti primjer u praksi je mokrenje, dijete je steklo tu naviku, no onda opet krene mokriti u odjeću. No zajedničkim snagama pomoći ćemo vama i vašem djetetu.

 

Kada krene u vrtić:

 

 • Prve dane neka jedan od roditelja/skrbnika provede s njime u skupini ( pridržavajući se svih epidemioloških naputaka i naputaka odgojiteljica, te ne zaboravite uzeti papuče za dijete i sebe ).
 • U tom vrlo kratkom periodu s djetetom u skupini iskoristite priliku za uspostavu ugodnog kontakta s vašim djetetom, drugom djecom i odgojiteljima. Time šaljete poruku djetetu kako vi vjerujete odgojiteljicama te da je to sigurno mjesto.
 • Objasnite djetetu gdje ćete biti i što ćete raditi dok je ono u vrtiću. Nikad mu ne govorite da se brzo vraćate, a onda vas neće biti cijeli dan.
 • Preporučljivo je da dijete ne predajete odgojiteljicama noseći ga u rukama, nego ga spustite i smislite kratki veseli pozdrav.
 • Dođite po dijete u dogovoreno vrijeme.
 • Važno je dovoditi dijete redovito u vrtić, pogotovo u vrijeme prilagodbe.
 • Bilo kakvu važnu informaciju prenesite odgojiteljicama ( što se zbiva u djetetovom životu, što bitno može utjecati na njegovo ponašanje tijekom dana ).
 • Poštujte kućni red vrtića.

Kako djetetu olakšati prve dane?

 

 • Recite djetetu da ste ga upisali u vrtić. Pričajte mu o vrtiću, što se tamo radi, o zanimljivim igračkama, odgojiteljicama, zabavi i druženju.
 • Napomenite mu da u vrtiću postoje pravila i da se tamo dijele igračke, prostor, pažnja itd.
 • Prilikom dovođenja djeteta u prostoriju pokažite i vi radost, no nemojte u tome pretjerivati.
 • Kažite mu tko će ga dovoditi i tko će dolaziti po njega.
 • Nemojte prijetiti djetetu vrtićem: „U vrtiću ćeš morati…“.
 • Zajedno pripremite ruksak te se ponekad prošećite oko vrtića kako bi dijete vidjelo gdje će svakodnevno boraviti.

Pratite obavijesti u kutićima za roditelje te redovito pokušajte doći na roditeljske sastanke.  Socio-emocionalna veza je aktivan odnos između jedne ili više osoba. U vrtiću je to veza djeteta i odgojitelja, što djeci daje sigurnost. Želimo postići tu dobru socijalnu interakciju s djecom što će utjecati na cjelokupni razvoj. Naš cilj je vidjeti nasmijana lica kada dolaze u vrtić, kada su u vrtiću i kad odlaze kući!

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavit ćemo da se s time slažete, ali ako želite možete se odjaviti. Prihvaćam Saznaj više