Djeca u vrtiću, posebice od jasličke dobi često obolijevaju od različitih bakterijskih i virusnih infekcija.
Razlog tome je da je kod male djece imunološki sustav nerazvijen.
Obrambeni sistem djeteta se razvija u prve tri godine života djeteta i zato su djeca u jaslicama podložnija infekcijama.
Djeca jasličke dobi nalaze se u „oralnoj fazi“ što znači da kroz sluznicu usta upoznavaju svijet i na taj način doživljavaju ugodu i/ili neugodu. Na taj način, mogućnost prijenosa zaraze u kolektivu je izrazito povećana.
Dijete boravkom u kolektivu višestruko je izloženo brojnim virusima i bakterijama, koje mogu izazvati infekciju.
Kada jedno bolesno dijete dođe u kolektiv, postoji velika mogućnost da se razbole i ostala djeca jer takve bolesti se prenose kapljičnim putem: govorom, kašljanjem ili kihanjem.
Da bi sačuvali zdravlje djece u vrtiću važno je da bolesno dijete ostane kod kuće do potpunog oporavka. Preranim povratkom djeteta u vrtić postoji mogućnost da se ono ponovno razboli od nekog drugog uzročnika, a u isto vrijeme bolesno dijete je potencijalni uzrok razbolijevanja druge djece u vrtiću.
Otpornost djeteta se može potaknuti pravilnom prehranom i zdravim načinom života uz provođenje slobodnog vremena u zraku. U uobičajenu prehranu se mogu dodati vitamini, osobito zimi, a imunitet se može podizati i preparatima kao što su probiotici, imunodilatatori, propolis, matična mliječ i sl., ali bilo bi poželjno da se prije davanja preparata djetetu konzultirate sa svojim pedijatrom.
Zdravstvena voditeljica
Josipa Hakala